Brasil Fest 2013 Program

Friday, August 23, 2013

6:00 pm — Paulinho Garcia Quintet

7:15 pm — Zumba/Samba lesson with Tania Daley

7:40 pm — International Capoeira Angola Foundation

8:15 pm —DJ Mwelwa Musambacine

8:40 pm — Swing Brasileiro

10:00 pm — Festival closes

Saturday, August 24, 2013

12:00 pm — Dois No Choro and Guests

1:15 pm — Zumba/Samba lesson with Rachelle Moore

1:45 pm — Cecy Santana Band

3:00 pm — Samba lesson by Dill Costa

3:30 pm — Dill Costa Quintet

4:45 pm — Group Axé Capoeira

5:30 pm — Maracujaz

7:00 pm — SOULPHONETICS (djs)

7:30 pm — Dance lesson by Edilson Lima

8:00 pm — Samba1 Brazilian Dance Group

8:30 pm — Chicago Samba & dancers

10:00 pm — Festival closes

Sunday, August 25, 2013

12:00 pm — Rob Block Quintet, Brazilian Jazz

1:30 pm — Gingarte Capoeira

2:30 pm — Zumba/Samba lesson by Cristina Grieco

3:00 pm — Mr. Brasil (Brazilian rock)

4:15 pm — Passistas Samba Dance Group

4:45 pm — DJ Newlife

5:15 pm — Rio Dio (from St. Louis, MO)

6:30 pm — Handphibians (from Madison, WI)

7:45 pm — Dance lesson by Edilson Lima

8:00 pm — Carnaval parade with bateria drum corps and dancers

9:00 pm — Festival closes

On the sidelines

Friday, August 23, 2013

For kids

6:00 pm — Kids’ tent, games, face painting and crafts

6:00 pm — Soccer workshop – Kick it Right Soccer Academy

7:00 pm — Soccer workshop – Kick it Right Soccer Academy

For adults

6:00 pm – Capoeira de Angola workshop by Contramestre Beto DeFreitas

Saturday, August 24, 2013

For kids 

1:00 pm — Kids’ tent, games, face painting and crafts

2:00 pm — Soccer workshop by Brasil Soccer (instructor Debora Pacchioni)

5:00 pm — Percussion workshop by Moacyr Marchini

5:00 pm — Soccer workshop by Brasil Soccer (instructor Debora Pacchioni)

For adults

3:00 pm — Brazilian Jiu Jitsu workshop by intructor André Maneco

6:00 pm — Open roda hosted Group Axé Capoeira

Sunday, August 25, 2013

For kids

1:00 pm — Kids’ tent, games, face painting and crafts

2:00 pm — Soccer workshop by Chicago Soccer

3:00 pm — Carlson Gracie Judo program by Andre Campos

3:00 pm — Gingarte Capoeira workshop

4:00 pm — Percussion workshop by Robert Schoville

5:00 pm — Soccer workshop by Chicago Soccer

For adults

5:00 pm — Soccer workshop; meet & greet with the Brazilian Chicago Fire players